Predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku vyjadril svoj odborný názor na nového ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Domov > Novinky

Predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku vyjadril svoj odborný názor na nového ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

Marián Glovaťák, predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku – ASYF, sa vyjadril nasledovne :

1. Richarda Takáča ako nominanta na ministra vnímame ako výsledok demokratických volieb. Očakávame od neho, aby bol spravodlivý a mal rovnaký meter pre všetkých a podobne ako s každým ministrom, ktorý doposiaľ bol vo vláde, bude Združenie mladých farmárov ASYF rozprávať a pripomínať problematiku mladých farmárov, vidieka a prístupu k pôde a k financiám.

Naše očakávania spočívajú v tom, že veríme, že pán minister sa zachová spravodlivo a naozaj tie riešenia bude hľadať v zmysle najlepších možných riešení pre správu krajiny a pre Slovensko. Kde sa pôjde vylučovacou metódou a rôzne riešenia sa budú porovnávať a vyberať tie riešenia, ktoré sú najlepšie. A to posúdi komunikácia s farmármi, komunikácia s odborníkmi ako aj vypracovávanie jednoduchých analýz, ktoré nám vedia jednotlivé riešenia porovnať.

2. Z pohľadu mladých farmárov je najdôležitejšia priorita ministerstva zjednodušiť byrokraciu, a administratívny systém na PPA a Slovenskom pozemkovom fonde. Ten by mal byť užívateľsky prívetivý, aby farmári a všetci užívatelia podpôr, ktoré k nám idú z EÚ, pocítili, že ministerstvo a PPA sú inštitúcie ktoré sú nápomocne a chcú finančné prostriedky rozdeliť čo najadresnejšie a čo najefektívnejšie.

Keď sa podarí zlepiť fungovanie administratívy tak pôjde ľahšie aj administrácia priamych platieb, administrácia projektových podpôr. Nie je možné aby sa dva alebo tri roky čakalo na kontrolu verejných obstarávaní. S tým pôjde ruka v ruke aj jednoduchý systém na pravidlá prístupu k pôde tak, aby pôda nebola dostupné len pre jednu skupinu, ale aby bola prenajímaná spravodlivo pre všetkých farmárov, ktorí na nej v rámci pravidiel chcú hospodáriť a prinášať efektívnejšie výsledky.

Zanechajte nám odkaz

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *