Warning: Undefined array key "exempt" in /data/c/e/ce94e750-d463-4932-9f4e-0279f412883a/asyf.sk/web/wp-content/plugins/wp-user-avatar/src/ContentProtection/Frontend/Redirect.php on line 62
Oslava 60. výročia založenia CEJA - ASYF - Združenie mladých farmárov Slovenska

Oslava 60. výročia založenia CEJA

Domov > Novinky

Oslava 60. výročia založenia CEJA

S predsedom EP pre poľnohospodárstvo, pánom Siekierskim.

TLAČOVÁ SPRÁVA CEJA, 4/12/2018, Ieper, Belgicko
 
Dňa 4.12.2018 oslávila Európska rada mladých farmárov CEJA 60. výročie svojho založenia. Podujatia v meste Ieper v Belgicku sa zúčastnilo približne 180 hostí vrátane mladých poľnohospodárov z celej Európy, politikov, akademických pracovníkov, zástupcov poľnohospodárskeho sektora a členov médií. Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF zastupovali predseda Milan Jurky a člen predsedníctva Marián Glovaťák.
 
Hostia sa zúčastnili konferencie, ktorá zahŕňala prezentáciu príkladov dobrej praxe zo strany štyroch mladých poľnohospodárov zo špecifických oblastí (inovácie, environmentálna udržateľnosť, posilnenie postavenia žien v poľnohospodárstve a komunikácia). Nasledovala koktailová recepcia s ochutnávkou produktov mladých poľnohospodárov z rôznych kútov Európy, vrátane slovenských syrových nití, domácej slivovice a Hafirovice – likéru z oravských čučoriedok. Účastníci mali možnosť pozrieť si aj výstavu fotografií s témou „Poľnohospodárstvo pre budúcnosť“. 
 
Hostia sa zúčastnili posledného slávnostného ceremoniálu v Menin Gate v meste Ieper, kde si pripomenuli 100 rokov od skončenia prvej svetovej vojny. Potom boli pozvaní na slávnostnú večeru v ikonickej obchodnej sieni mesta (Cloth Hall).
 
„Naša organizácia sa počas posledných 60 rokov vyvíjala, ale stále zostávame jednotní v našej rozmanitosti. Máme rozdielne zázemie, jazyk, typ aj rozsah výroby. Sme jednotní najmä v našich snoch, ambíciách a výzvach, ktorým čelíme. V priebehu rokov sa zmenila aj európska diskusia o poľnohospodárstve. Je našou zodpovednosťou, aby mladí poľnohospodári naďalej zohrávali aktívnu úlohu v týchto diskusiách, „povedal prezident CEJA Jannes Maes.
 
Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan povedal: „Je pre mňa cťou, byť tu dnes s vami v meste Ypres na oslave vášho 60. výročia […] Sám som bol mladým farmárom a viem, čo obnáša život strávený prácou na pôde… Chcem urobiť všetko, čo je v mojej moci, aby sa urýchlila generačná výmena, pretože vaša generácia je našou najlepšou cestou, ako udržať poľnohospodárstvo EÚ konkurencieschopné, trvalo udržateľné a v srdci našich vidieckych komunít. „
 
Hlavný sponzori podujatia DeLaval a Massey Ferguson vyhlásili:
„CEJA, ktorá je silným hlasom reprezentujúcim mladých poľnohospodárov v Európe a hnacou silou pre inovatívny a udržateľný poľnohospodársky sektor, nám dáva dobrý dôvod, aby sme jej zablahoželali k 60 rokom veľkých úspechov, ktoré už dosiahla a mnohým ďalším, ktoré ešte prídu. Šťastné výročie!“, povedal Paul Löfgren, výkonný viceprezident Cluster EMEA v spoločnosti DeLaval.
 
„Za posledných šesť rokov sa naše partnerstvo s CEJA silnelo vďaka našej spoločnej vízii – zabezpečiť úspech novej generácii poľnohospodárov. Ako jedna z popredných svetových značiek poľnohospodárskych strojov sme plne odhodlaní povzbudzovať a podporovať mladých poľnohospodárov v ich úsilí vyrábať potraviny efektívne, trvalo udržateľne a pritom profitovať. Naša značka oslavuje rovnako svoje 60. výročie v roku 2018, preto sme naozaj hrdí na to, že môžeme osláviť spolu s CEJA aj svoje 60. výročie.“, povedal Francesco Murro, riaditeľ marketingu Massey Ferguson Europe & Middle East.
 
Udalosť bola úspešná a zdôraznila význam mladých poľnohospodárov pre budúcnosť poľnohospodárstva EÚ. Na mimoriadnom valnom zhromaždení pred týmto dňom delegáti CEJA jednomyseľne schválili dvoch nových pozorovateľov: NFU Next Gen z Veľkej Británie a the Panhellenic Young Farmers’ Association z Grécka.
 
Viac informácií získate na stránke CEJA: website
 
Autor: Fiona Lally, Preklad a doplnenie o informácie o Slovensku: asistentka ASYF
 
 
Úvod do osláv 60.výročia                                  Stretnutie s eurokomisárom pre
                                                                          poľnohospodárstvo Philom Hoganom
Slovenské syrové korbáčiky na kokteilovej recepcii